Suokin Rundi juostiin 3.9. historiallisissa maisemissa

Järjestimme 3.9.2022 5:n ja 10:n kilometrin juoksukisan Suomenlinnan upeissa maisemissa. Suokin Rundi juostiin nyt toista kertaa ja vielä tällä kerralla seuran sisäisenä kisana.

Suomenlinnassa asuva ja ratamestariksi nimetty Marko mittasi tarkasti reitin ja kisaajia odotti 5 kilometrin opasteilla merkitty kumpuileva reitti.  10 kilometrin kisassa reitti juostiin kahdesti ja Suokin linnoitukset, tiukat käännökset tulivat, upeat merimaisemat ja mukulakivet tulivat tutuksi. Turistit ja häävieraat kannustivat matkan varrella ja toki aktiiviset jäsenemme olivat myös mukana tsemppaamassa ja opastamassa kisaajia.

Miesten vitosen kärjessä oli Simo, Ilpo ja Cyril, naisten sarjassa Petra, Pauliina ja Meri. Kympillä ykkösinä maaliin tulivat Kari ja Anu.

Kisan päätteeksi palauttelimme pitsoilla ja skoolasimme oluet onnistuneen päivän kunniaksi!

Ensi keväänä Suokin Rundi palaa jälleen ja silloin on luvassa uusi reitti ja ainutlaatuinen maailmanperintökohteessa juostava kisa, jonne ovat nopeimmat ilmoittautujat tervetulleita!